Za omekšavanje vode koriste se jonoizmenjivački filteri (omekšivači), koji se sastoje od kolone punjene katjonskom smolom, kontolnog ventila (glave) i solanke.
Jonska smola vrši razmenu jona kalcijuma i magnezijuma, za jone natrijuma, i na taj način vrši omekšavanje vode.
Kada se masa zasiti, sistem je programiran da vrši “regeneraciju” mase. Proces regeneracije vrši upravljačka glava, za koji je neophodan rastvor soli.
Sistemi se izradjuju u odnosu na potrebe klijenata, za šta je naravno potrebna analiza vode kao i traženi kapacitet omekšane vode.
Kućni sistem za omekšavanje vode
Omekšavanje vode za kotao
Industrijsko postrojenje za omekšavanje
Omekšivači se koriste za pripremu vode za kotlove niskih pritisaka, kod različitih grejnih i rashladnih sistema. Kod termoenergetskih postrojenja karbonatna tvrdoća izaziva taloženje kamenca na zidovima rezervoara, cevovoda i kotlova, te stvara velike probleme u njihovom radu.
Široka primena je kod raznih postupaka pranja ambalaže, u bolnicama, hotelima i različitim praonama, kao i u Autoperionicama. “Tvrda” voda čini sapune slabo rastvorljivim, te se zbog toga se kod pranja u tvrdoj vodi nepotrebno troše velike količine sapuna i deterdženata.
Visoka tvrdoća vode može da bude problem i u stambenim jedinicama. Omekšavanje vode za ovu namenu može da produži vek svih uredjaja za domaćinstvo koji koriste vodu, kao i da olakša čišćenje i održavanje sanitarnija.
Kod proizvodnje žestokih alkoholnih pića sa tvrdom vodom dolazi do pojave zamućenja i stvaranja taloga, pošto se soli koje čine tvrdoću vode ne rastvaraju u alkoholu.